Inne w kategorii
- Koncerny blokują dostęp do tanich leków (11 luty 2010)
- Opieka nad dziećmi (11 luty 2010)
- Świadczenia rodzinne (11 luty 2010)
- Przemoc domowa (11 luty 2010)
- Pomoc społeczna (11 luty 2010)
- Bezdomność (11 luty 2010)
- Kombatanci i repatrianci (11 luty 2010)
- Programy (11 luty 2010)
- Akty prawne (11 luty 2010)
- Województwo zachodniopomorskie (11 luty 2010)

Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje osobom i rodzinom pomoc w formie pracy socjalnej, poradnictwa specjalistycznego w szczególności prawnego, psychologicznego, pedagogicznego. Pracownicy socjalni udzielają również pomocy w załatwianiu spraw urzędowych oraz w utrzymaniu kontaktów z otoczeniem. W razie niemożności zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania klienta, pracownicy socjalni czynią starania o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej tj. placówce pobytu stałego zapewniającej całodobową opiekę.
Niezależnie od kryterium dochodowego osobom i rodzinom udzielana jest pomoc w postaci pracy socjalnej, poradnictwa specjalistycznego, w szczególności prawnego i psychologicznego. Są to świadczenia fakultatywne.
Jeżeli wymaga tego indywidualna sytuacja, osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych, a są jej pozbawione, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych (art.17 ustawy o pomocy społecznej) lub specjalistycznych usług opiekuńczych (art.18 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej). W razie niemożności zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę osoba wymagająca opieki całodobowej może ubiegać się o skierowanie do domu pomocy społecznej.
W ramach systemu pomocy społecznej funkcjonują także placówki zapewniające środowiskową opiekę półstacjonarną. Są to ośrodki wsparcia, które zapewniają całodzienny pobyt, posiłki, podstawowe świadczenia opiekuńcze, rekreacyjno - kulturalne, edukacyjne, rehabilitacyjne.
Inną formą środowiskowej pomocy są mieszkania chronione (art. 21 ust.3 ustawy o pomocy społecznej), które zapewniają odpowiednie wsparcie w środowisku umożliwiając samodzielne życie osobie, która ze względu na wiek, niepełnosprawność lub chorobę nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez dom pomocy społecznej, a usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania są niewystarczające lub niemożliwe do realizacji.